Regulamin
Załącznik nr 1
do uchwały NRL nr 2/21/VIII
z dnia 29 stycznia 2021 r.
Regulamin przyznawania stypendiów Naczelnej Rady Lekarskiej
§ 1
Celem przyznawania stypendiów Naczelnej Rady Lekarskiej, zwanych dalej „Stypendiami NRL” jest umożliwienie lekarzom i lekarzom dentystom odbycia stażu w polskim lub zagranicznym ośrodku lub udział w kursach, warsztatach celem dokształcenia zawodowego.
§ 2
- O stypendia mogą się ubiegać lekarze i lekarze dentyści, którzy w dniu składania wniosku nie ukończyli 35 roku życia.
- O stypendia nie mogą się ubiegać osoby:
- ukarane prawomocnym orzeczeniem sądu lekarskiego karami określonymi w art. 83 ust. 1 pkt 1-7 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich;
- których prawo wykonywania zawodu lekarza lub prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty zostało zawieszone na mocy właściwej rady lekarskiej lub wobec których właściwa rada lekarska orzekła zakaz wykonywania określonych czynności medycznych;
- wobec których sąd powszechny orzekł środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu lekarza lub zakazu wykonywania zawodu lekarza dentysty lub wobec których zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w wykonywaniu zawodu lekarza lub lekarza dentysty;
- które w dacie składania wniosku posiadają zaległości w opłacaniu składki członkowskiej na rzecz samorządu lekarskiego.
§ 3
- Stypendium NRL może być przyznane lekarzowi lub lekarzowi dentyście tylko jeden raz.
- Kandydat, któremu nie zostanie przyznane stypendium, może się ubiegać o przyznanie stypendium w kolejnych postępowaniach.
- Rezygnacja z przyznanego stypendium uniemożliwia wnioskowanie o przyznanie stypendium w kolejnych edycjach.
§ 4
- Stypendia przyznaje się w kwocie nie wyższej niż 10.000 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych) dla jednej osoby.
- Stypendium przyznaje się w kwocie pokrywającej:
- koszty udziału we wskazanej formie doskonalenia zawodowego, w tym opłatę za udział;
- koszty zakwaterowania;
- koszty dojazdu;
- kwotę ekwiwalentu żywieniowego.
- Wniosek o stypendium NRL może dotyczyć wyłącznie wydarzenia, które odbędzie się
w terminie późniejszym niż data ogłoszenia informacji o przyznanym stypendium oraz nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia informacji o przyznanym stypendium.
§ 5
Z ogólnej puli środków przeznaczonych w danym postępowaniu na przyznanie stypendiów, na stypendia dla lekarzy dentystów przeznacza się 23% tej puli. W przypadku niewykorzystania w danym postępowaniu puli środków przeznaczonych dla lekarzy albo dla lekarzy dentystów, środki te mogą być wykorzystane na przyznanie stypendiów dla tej samej grupy zawodowej w następnym postępowaniu.
§ 6
- Wnioski o stypendia są rozpatrywane cztery razy w roku kalendarzowym (do końca lutego, maja, sierpnia i listopada).
- Wyniki poszczególnych postępowań są ogłaszane do końca marca, czerwca, września i grudnia.
- Kwota przeznaczona na przyznanie stypendiów w jednym postępowaniu wynosi 100.000 zł (słownie: sto tysięcy złotych). W przypadku gdy Naczelna Rada Lekarska ustali inną pulę środków na dany rok niż 400.000 złotych, kwota przeznaczona na przyznanie stypendiów w jednym postępowaniu wynosi ¼ puli środków na dany rok.
- W przypadku niewykorzystania pełnej puli środków w danym postępowaniu, niewykorzystane środki przechodzą na następne postępowanie. Środki niewykorzystane w danym roku nie przechodzą na rok następny.
- W przypadku stanu zagrożenia epidemią, stanu epidemii lub ogłoszenia stanów nadzwyczajnych Naczelna Rada Lekarska, a w przypadku gdy w terminie rozpatrzenia wniosków nie jest przewidziane posiedzenie Naczelnej Rady Lekarskiej - Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej może podjąć decyzję o nieprzeprowadzeniu lub odwołaniu danego postępowania. Środki niewykorzystane w danym postępowaniu przechodzą na następne postępowanie.
- W przypadku rezygnacji z przyznanego stypendium z przyczyn wskazanych w ust. 5 można wnioskować o przyznanie stypendium w kolejnych edycjach.
§ 7
1. Osoba ubiegająca się o stypendium wypełnia formularz dostępny na stronie internetowej www.nil.org.pl oraz załącza następujące dokumenty, o ile posiada kwalifikacje i osiągnięcia potwierdzone w tych dokumentach:
- dokument potwierdzający wynik z Lekarskiego Egzaminu Końcowego/Lekarskiego Egzaminu Państwowego/Lekarsko – Dentystycznego Egzaminu Końcowego/Lekarsko – Dentystycznego Egzaminu Państwowego, a w przypadku lekarza posiadającego tytuł specjalisty - dokument potwierdzający wynik egzaminu specjalizacyjnego;
- dyplom uzyskania stopnia doktora lub doktora habilitowanego nauk medycznych lub nauk o zdrowiu;
- listę publikacji naukowych, ogłoszeń zjazdowych kandydata, potwierdzone przez Główną Bibliotekę Lekarską lub Bibliotekę Medyczną funkcjonującą przy odpowiednim uniwersytecie medycznym. Informacja dla publikacji naukowej musi zawierać następujące podpunkty: tytuł publikacji, autorzy, czasopismo, punktacja MNiSZ, punktacja IF, rok publikacji;
- oświadczenie dotyczące ogłoszenia zjazdowego, w tym sesji plakatowej – wzór oświadczenia umieszczony jest w załączniku nr 1;
- dyplom ukończenia studiów podyplomowych powiązanych tematycznie z ochroną zdrowia;
- dokument potwierdzający odbycie stażu lub kursu zawodowego ;
- zgodę kierownika ośrodka, w którym będzie się odbywało staż w przypadku stażu indywidualnego - jeśli dotyczy stażu, wzór oświadczenia umieszczony jest w załączniku nr 1;
- Potwierdzenie dokonania doskonalenia zawodowego w okresie rozliczeniowym 4 letnim zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów wydane przez odpowiednią okręgową izbę lekarską.
2. Wnioski złożone w innym trybie nie będą rozpatrywane.
§ 8
Kryteria oceny wniosków o przyznanie stypendium określa załącznik nr 2 do Regulaminu.
§ 9
- W celu przeprowadzenia procedury przyznawania stypendiów powołuje się Komisję Stypendialną NRL.
- Komisja Stypendialna NRL jest powoływana na okres kadencji samorządu.
- W skład Komisji Stypendialnej NRL wchodzi 5 osób będących delegatami na Krajowy Zjazd Lekarzy, w tym co najmniej jeden członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i jeden lekarz dentysta.
- Komisję Stypendialną NRL powołuje Naczelna Rada Lekarska na wniosek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
- Przewodniczącym Komisji Stypendialnej NRL jest członek Prezydium NRL.
- Członkom Komisji Stypendialnej NRL przysługuje zwrot kosztów podróży, diety podróżne, zwrot kosztów noclegu i diety samorządowe na zasadach określonych w uchwale nr 15/02/IV Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie zasad i trybu zwrotu kosztów podróży, diet podróżnych i innych świadczeń dla członków samorządu lekarskiego delegowanych na obszarze kraju do wykonywania czynności na rzecz organów Naczelnej Izby Lekarskiej oraz diet samorządowych.
§ 10
Procedura wyłaniania laureatów stypendiów została opisana w załączniku nr 3 do Regulaminu.
§ 11
- Osoba korzystająca ze stypendium zobowiązana jest do złożenia sprawozdań merytorycznego oraz finansowego z wykorzystania stypendium. Rozliczenie następuje poprzez uzupełnienie formularza dostępnego na koncie użytkownika systemu stypendialnego.
- Sprawozdania składa się za pomocą konta użytkownika systemu stypendialnego wraz z odpowiednimi fakturami lub innymi dokumentami księgowymi potwierdzającymi poniesienie wydatków w terminie 3 miesięcy po jego wykorzystaniu.
- Faktury potwierdzające poniesione wydatki muszą być wystawione na Naczelną Izbę Lekarską.
- Sprawozdanie jest oceniane przez Komisję Stypendialną NRL.
- W razie wykorzystania stypendium niezgodnie z celem określonym we wniosku lub w razie niezłożenia sprawozdania z wykorzystania stypendium, kwota wypłaconego stypendium podlega zwrotowi w całości lub zakwestionowanej części.
- Sprawozdanie merytoryczne może być opublikowane na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.
Załącznik nr 1 - Zgody i oświadczenia
Zgoda ośrodka na odbycie stażu ( tylko w przypadku wyjazdu indywidualnego)
Imię:
Nazwisko:
PESEL:
Nazwa jednostki odbywania stażu:
Adres:
Dane kontaktowe:
Okres wyjazdu:
Wyrażam zgodę na odbycie stażu zawodowego.
……………………………………………………… …………………………………………………………
Podpis kierownika/ordynatora/ podpis wnioskodawcy
lekarza/lekarza dentystę kierującego
oddziałem/kliniką/ośrodkiem
Consent form for the internship (only in case of an individual internship)
First name:
Family name:
Polish ID numer (PESEL):
Name of the Center of internship:
Address:
Contact details:
Internship period:
I agree to the internship.
……………………………………………………… …………………………………………………………
signature of the person in charge/ordynator/ applicant’s signature
doctor/dentist in charge
department/clinic/center
Oświadczenie dotyczące ogłoszenia zjazdowego (w tym sesji plakatowej)
Imię:
Nazwisko:
PESEL:
Tytuł wygłoszenia/prezentacji:
Miejsce wygłoszenie/prezentacji:
Rok wygłoszenia/prezentacji
Oświadczam, ze powyższe dane są prawdziwe. Jestem świadomy odpowiedzialności cywilno-prawnej za przedstawienie nieprawdziwych informacji.
Data i podpis wnioskodawcy ……………………………………………………….
Załącznik nr 2 – Zasady oceny wniosków
Oceniany aspekt |
Podpunkty |
Warunki oceny |
Skala oceny |
Wniosek o przyznanie stypendium Naczelnej Rady Lekarskiej |
Wynik Lekarskiego Egzaminu Końcowego/Państwowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego/Państwowego lub Państwowy Egzamin Specjalizacyjny |
W przypadku LEK/LEP i LDEK/LDEP wynik procentowy z egzaminu jest przeliczany według zasady 1% = 1 pkt z zaokrągleniem do 0,5. 5 = 100 pkt |
0-100 |
Doświadczenie zawodowe |
5 pkt. – uzyskana specjalizacja |
0 – 7 (w razie suma punktów uzyskanych przez kandydata jest większa niż 7, kandydat wskazuje 7 punktów). |
|
Doświadczenie naukowe |
5 pkt. – tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych lub nauk o zdrowiu |
0 – 7 (w razie suma punktów uzyskanych przez kandydata jest większa niż 7, kandydat wskazuje 7 punktów). |
|
Kursy i staże zawodowe |
2 p – odbyty staż zawodowy zagraniczny |
0 – 5 (w razie suma punktów uzyskanych przez kandydata jest większa niż 5, kandydat wskazuje 5 punktów). |
|
Wybór placówki i uzasadnienie lub wybór kursu |
Nazwa placówki, kursu, warsztatów, |
Oceniane przez Komisję Stypendialną NRL |
0 –10 |
Uzasadnienie wyboru |
Oceniane przez Komisję Stypendialną NRL |
0 – 10 |
Załącznik nr 3
Procedura wyłaniana laureatów stypendium Naczelnej Rady Lekarskiej
- Wnioski o przyznanie stypendium składa się drogą elektroniczną poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.nil.org.pl.
- Terminy składania wniosków upływają z końcem lutego, maja, sierpnia i listopada.
- Wyniki są ogłaszane najpóźniej do końca marca, czerwca, września i grudnia.
- W przypadku uzyskania tej samej punktacji przez dwie lub więcej osób na ostatnim miejscu listy rankingowej w danej grupie zawodowej, i wykorzystaniu puli finansowej w danym postępowaniu, o przyznaniu stypendium decyduje wynik Lekarskiego Egzaminu Końcowego/Państwowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego/Państwowego lub
Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. - Wnioski pod względem formalnym sprawdza pracownik biura NIL. Następnie wnioski są przesyłane do Komisji Stypendialnej NRL celem dokonania oceny merytorycznej.
- Wszyscy członkowie Komisji Stypendialnej NRL są uprawnieni do oceny wniosków.
- W przypadku wniosku dotyczącego członka Komisji Stypendialnej NRL lub w przypadku gdy między członkiem Komisji Stypendialnej NRL a wnioskodawcą zachodzi stosunek rodzinny, osobisty lub służbowy tego rodzaju, że mogłoby to wywoływać wątpliwości co do bezstronności, członek Komisji jest wyłączany od rozpatrywania wskazanego wniosku.
- Każdy z wniosków jest analizowany i oceniany według zasad określonych w załączniku nr 2.
- Na podstawie uzyskanej punktacji powstaje lista rankingowa kandydatów – odrębnie dla lekarzy i dla lekarzy dentystów.
- Po stworzeniu listy rankingowej przewodniczący Komisji Stypendialnej NRL przedstawia ją na najbliższym posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej lub Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
- Naczelna Rada Lekarska, a w przypadku gdy w terminie rozpatrzenia wniosków nie jest przewidziane posiedzenie Naczelnej Rady Lekarskiej - Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyznaje stypendia na podstawie propozycji Komisji Stypendialnej NRL lub odrzuca listę rankingową, jeśli zastosowane kryteria oceny budzą zastrzeżenia, zobowiązując Komisję Stypendialną NRL do ponownej analizy i oceny wniosków.
- Stypendia otrzymują osoby z największą liczbą punktów, które uzyskały co najmniej 65% możliwych do uzyskania punktów.
- Liczba przyznanych stypendiów zależy od funduszy pozostających do dyspozycji Komisji.
- Decyzja Naczelnej Rady Lekarskiej lub Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawach dotyczących przyznawania stypendium jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
- Osoby, którym przyznano, lub które nie uzyskały stypendium, zawiadamia się o wyniku postępowania na podany przez nich adres mailowy, informacja znajduje się także na koncie użytkownika systemu stypendialnego.
[1]nie dotyczy osób w trakcie szkolenia specjalizacyjnego.